יום שישי, 12 ביולי 2019

מענה לשון לפרשת בלק

חידה: 

אלו תפילות [לפחות שתים!] יומיומיות מקורן בפרשת בלק?

רמזים:

הראשונה לקוחה ככתבה וכלשונה 
מדברי השבח והברכה 
שהרעיף בלעם על עם ישראל השוכן לשבטיו.

התפילה השנייה קשה יותר למציאה... 
היא "תובנה" שכתובה בפרשה, 
ובברכת שים שלום היא רמוזה.


פתרון החידה:

במדבר פרק כד 

(א) וַיַּרְא בִּלְעָם כִּי טוֹב בְּעֵינֵי ה' לְבָרֵךְ אֶת־יִשְׂרָאֵל וְלֹא־הָלַךְ כְּפַעַם־בְּפַעַם לִקְרַאת נְחָשִׁים וַיָּשֶׁת אֶל־הַמִּדְבָּר פָּנָיו:

(ב) וַיִּשָּׂא בִלְעָם אֶת־עֵינָיו וַיַּרְא אֶת־יִשְׂרָאֵל שֹׁכֵן לִשְׁבָטָיו וַתְּהִי עָלָיו רוּחַ אֱ-לֹהִים:

(ג) וַיִּשָּׂא מְשָׁלוֹ וַיֹּאמַר נְאֻם בִּלְעָם בְּנוֹ בְעֹר וּנְאֻם הַגֶּבֶר שְׁתֻם הָעָיִן:

(ד) נְאֻם שֹׁמֵעַ אִמְרֵי־אֵ-ל אֲשֶׁר מַחֲזֵה שַׁדַּי יֶחֱזֶה נֹפֵל וּגְלוּי עֵינָיִם:

(ה) מַה־טֹּבוּ אֹהָלֶיךָ יַעֲקֹב מִשְׁכְּנֹתֶיךָ יִשְׂרָאֵל:

 

שתי תפילות יומיומיות מקורן בפרשת בלק.

הראשונה רמוזה בלשון התורה בתארה את הלך מחשבתו של הקוסם שהפך ממקלל למברך:

כד,א: וַיַּרְא בִּלְעָם כִּי טוֹב בְּעֵינֵי ה' לְבָרֵךְ אֶת־יִשְׂרָאֵל וְלֹא־הָלַךְ כְּפַעַם־בְּפַעַם לִקְרַאת נְחָשִׁים וַיָּשֶׁת אֶל־הַמִּדְבָּר פָּנָיו:

בתובנה זו מסיימים אנו כל תפילת עמידה ג"פ ביום:

נוסח הספרדים

נוסח ספרד

נוסח אשכנז

וְטוֹב בְּעֵינֶיךָ

וְטוֹב יִהְיֶה בְּעֵינֶיךָ

וְטוֹב בְּעֵינֶיךָ

לְבָרְכֵנוּ, וּלְבָרֵךְ אֶת-כָּל-עַמְּךָ יִשְׂרָאֵל,

לְבָרְכֵנוּ וּלְבָרֵךְ אֶת כּל עָמְּךָ יִשְׁרָאֵל

לְבָרֵךְ אֶת כּל עָמְּךָ יִשְׁרָאֵל

 

בְּכָל עֵת וּבְכָל שָעָה

בְּכָל עֵת וּבְכָל שָעָה

בְּרֹב עֹז וְשָׁלוֹם.

בִּשְׁלוֹמֶךָ

בִּשְׁלוֹמֶךָ

 

ברם, לעומת המקור המקראי שבו ברור כי משפט זה מהווה מסקנה מוגמרת ותיאור של עובדה קיימת – משמעות היגד זה בתפילתנו אינו ברור דיו, והדבר תלוי גם במחלוקת בנוסח משפט זה הסמוך לחתימת ברכת השלום (כמוצג בטבלה לעיל): האם זוהי קביעת עובדה כחלק מן הנימוק לבקשת השלום (כהמשך למשפט "כי באור פניך..."[1]), או שסמוך לחתימה אנו מבקשים שיהיה טוב בעיני ה' לברך את ישראל (בשונה מן המקור המקראי)[2].

 

התפילה השנייה לקוחה ככתבה וכלשונה מדברי השבח והברכה שהרעיף בלעם על עם ישראל השוכן לשבטיו, כמופיע חמישה פסוקים מאוחר יותר:

מַה־טֹּבוּ אֹהָלֶיךָ יַעֲקֹב מִשְׁכְּנֹתֶיךָ יִשְׂרָאֵל:

הואיל וברכה זו נאמרה לראשונה מפיו הטמא של בלעם הרשע, יש שנרתעו מאימוצה אל היכל התפילה של עם ישראל (עיין שו"ת מהרש"ל סימן צ"ח). 

על אף טענה זו, התקבלה אמירת שבח זה למעשה בפי רוב (?) ישראל כשבח הפותח את סדר התפילה עם כניסתנו לבית הכנסת עם שחר.

וצ"ע בטעם הדבר: למה מתוך אלפי שירות ותשבחות בוחרים בני בניו של אאע"ה לפתוח את עבודת תפילתם בברכת בלעם הרשע, ואינם טועמים בכך שום טעם לפגם.

ראשית כל: גם אם הצינור טמא, מקורו טהור: אחרי הכל, דברים אלו בשבח עם ישראל הושמו בפיו ע"י ממ"ה הקב"ה. 

בנוסף: ברגע שנכללו בתורה אין הבדל בין דברי בלעם, פרעה או לבן לדברים שאמרו צדיקים. בסופו של דבר, ברכת "מה טובו" הוכתבה מפי הגבורה למשה רבינו, והם חלק בלתי נפרד מתורת ה' הקדושה, ועל כן ראויה היא להיכלל בסידור תפילת ישראל. 

והשלישית: אולי אדרבה, העובדה שנביא אומות העולם הוא זה שנשלח ראשונה לבטא תפילה זו, אינה חיסרון אלא דווקא יתרון, בבחינת "יהללך זר ולא פיך", ומעין מה שיקרה באחרית הימים, "אז יאמרו בגוים: הגדיל ה' לעשות עם אלה"!


הערות

[1] או לפי נוסח "שלום רב" הרווח בקהילות אשכנז בחלק מן התפילות: "כי אתה הוא מלך אדון לכל השלום"

[2] השווה לשני הפירושים לפסוק "ה' ימלוך לעולם ועד" החותם את שירת הים, כמובא בפירוש הרמב"ן לתורה: האם זוהי הכרזה והצהרה של אמונתנו, או שזוהי תפילה ובקשה שתתגלה מלכותו.

תגובה 1:

 1. לאחר הקריאה תסכימו איתי שמידע זה טוב מאוד לחלוק איתכם כאן אתכם, אני מאמין שהוא יעורר השראה באחרים שכן מצאתי אושר ושמחה בנישואיי כיום, אני עד חי שזה עובד בשבילי , בעלי חוזר הביתה לאחר שנתיים של גירושין, זה כמעט לא יאומן אך פלאי.
  שמי אנדראה מריה, מירושלים - ישראל, אני אחות רפואית במקצועי. לפני כמה שבועות קראתי הערות דומות על פוסט בנושא ייעוץ זוגי בבלוג על גברת ארה"ב בשם תמר. היא העידה כיצד החזירה אהבה אמונה אמיתית בנישואיה השבורים, היא אמרה שד"ר אדודובה שעזרה לה להתפייס עם בעל לאחר מספר חודשים של הפרדה. היה לי כל כך מזל שקראתי את התגובה ברשת לפני כמה ימים והעתקתי במהירות את כתובת הדוא"ל האישית של ד"ר אדודואה כדי לתקשר איתו לעזרה דחופה להחזרת בן זוגי לאהבה לשעבר בבית, הוא מקבל לעזור.
  לפני חודשיים ניהלתי קטטה אדירה עם בעלי אנדראה; הוא הביט ישר בעיניי; אמר שהנישואים שלנו נגמרו, הוא אמר שהוא היה מסיים את הנישואים שלנו, הוא לקח את בני פליקס ונסע בארצנו להתגורר בקנדה עם אישה אחרת, מאז אני מנסה להתקשר ולשלוח הודעות ל אותו דרך טלפונים, חציון חברתי ואימייל אבל הוא חסם לחלוטין את התור שלי להגיע אליו והבן שלנו פליקס היה איתו ולא יכולתי לשמוע את הבנים שלי קולו, הכאב הזה שעברתי כל חיי עד היום שפגשתי נהדר ד"ר אדודואה אהבה גלשן כישוף, הייתי כל כך מתוסכל והייתי זקוק לעזרה לפחות להגיע לדבר עם הבן שלנו פליקס. קראו לי להתנצל גם כששנינו יודעים שהוא עשה לי עוול, הוא הוציא ממני את הבן שלי מעל 7 חודשים אין מילים אין אותיות. המצב הזה הורג אותי כל יום הייתי בדיכאון ונזקקתי נואשות לעזרה ופתרון דחופים בכדי לפתור את הבעיה, אז אני פונה לכתובת הדוא"ל של ד"ר אדודואה. אני מאמין שהוא יכול להיות רק תקווה לעזור לי להחזיר את בעלי הביתה עם בני פליקס. . עם זאת, ד"ר אודודואה הבטיח לי שהוא יכול לעזור לי להחזיר את בעלי והילד שלי הביתה תוך 7 ימים מרגע שאהבתי תפילות אהבה. הייתי בהלם וניסיתי את זה, אני ממלא בקפידה את הוראותיו צעד אחר צעד. יומיים אחרי שדוקטודואה אמר שהוא סיים את הקסם את כוחות הכתיב של האהבה לאוויר במקדש הפיתרון, כל אלה נעשו על ידו לבד, לא עשיתי שום דבר רק סיפקתי פריטים נדרשים. באותו לילה בעלי אנדרס התקשר אלי לטלפון הנייד כדי להתנצל, הוא היה מאוד מפוכח דיבר איתי נחמד, הוא ריחם מאוד על כל מה שהוא עשה כדי לפגוע בי. אנדרס חוזר הביתה עם פליקס שלנו. אני כל כך שמח היום שמשפחתי את משפחתי ואת בעלי ואני אוהבת אחד את השני יותר מתמיד. אודה לנצח ואודה לאודודואה. אני מבטיח לחלוק את עדות החדשות הטובות שלי לחברים שלי ולכולם כאן בעולם.
  אודודווה אמר לי גם שיש לו כוחות מחוננים לפיתרון לאתגרי החיים;
   * אוהב כישוף קסם לבן זוגו המאהב של Win-Back
  * כישוף קסם להצלחה כלכלית, טבעת קמע למזל טוב
  * שורשים ועשבי תיבול מסורתיים לריפוי מחלות, ריפוי לסרטן
    מחלות, ריפוי HIV, לחץ דם גבוה, קסם פוריות האישה
  * מספרי LOTTERY מזל
  * קמע מבורך צלצל לנצח - משחק.
  זה עובד בשבילי. אני מאמין שזה יעבוד גם בשבילך.
  צור קשר עם Dr.Oduduwa באמצעות איש קשר בדוא"ל אישי למטה:
   (dr.oduduwaspellcaster@gmail.com)

  השבמחק