יום שני, 7 ביוני 2021

מחאה נגד "הנדסת התודעה" בבחינת הבגרות בלשון העברית, מועד קיץ תשפ"א

בס"ד   אור ליום ג' לסדר "וּמַדּוּעַ תִּתְנַשְּׂאוּ" תשפ"א

שלום רב, 

בשעה טובה ומוצלחת ניגש בנִי למבחן הבגרות בלשון ביום חמישי האחרון. 
בשעה שבירושלים עיר קודשנו מתקיים מצעד גאיונים, נכפה על כל תלמידי ישראל הנבחנים בבגרות "מפגש" עם מי "שאינם יכולים או אינם מעוניינים להגדיר את המגדר שלהם"...

אך עיקר הבעיה החינוכית במבחן זה היה ההחלטה של מחברי מבחן הבגרות לתת בו במה נרחבת לגישה המהפכנית-פמיניסטית-קיצונית שבשנים האחרונות זוכה לפרסום הולך וגובר.

הנה קישור למאמר של יהונתן גוטליב בערוץ 7, כ"ג בסיון תשפ"א: https://www.inn.co.il/news/494796
בבגרות בלשון: מסרים בשפה א-מגדרית: תלמידים הופתעו לקבל בבגרות בלשון מאמר פרוגרסיבי המציע לשנות את השפה העברית שתהיה א-מגדרית.

והנה קישור לעצומה בנושא זה:  https://www.atzuma.co.il/bug21
מתוך לשון העצומה: 
ההנחה שהשפה העברית גורמת להדרת נשים ולכן עלינו לשנות אותה, היא הנחה שאיננו מוכנים לקבל. שני המאמרים האחרים שהיו בבחינה לכאורה מאזנים את הדעה הזו ומתנגדים לשינוי השפה, אך הנימוקים שהם מביאים אינם מהותיים, אלא טכניים בלבד. הם אינם מסבירים מדוע אין בשפה העברית הדרת נשים, אלא מסבירים מדוע לא נכון לשנות את צורת השפה מסיבות פרקטיות.

האווירה הנושבת מכלל המאמרים ושאר חלקי הבחינה, תומכת באופן מובהק בהנחה שהעברית אינה שוויונית. הדיון נסוב בעיקר על "הדרישה לפעול באופן מכוון למען שפה שוויונית יותר" (כלשון ניסוח מטלת הסיכום). כלומר- שינוי וודאי צריך, השאלה אם זה יקרה באופן טבעי או באופן מכוון.

אולי עבור מחברי הבחינה מדובר בהנחת יסוד תמימה ומובנת מאליה, אך ישנם ציבורים בחברה הישראלית שלא סבורים כך. עבורנו, קריאת המאמרים גרמה לתחושה קשה שמישהו מנסה לדחוף לנו בכוח השקפת עולם זרה לנו דרך בחינת בגרות שאין לנו ברירה אלא לגשת אליה ולקרוא אותם. יש בכך הנדסת תודעה שאינה מקובלת עלינו. תנו לנו לבחור כיצד לעסוק בנושא המגדר באופן המתאים לנו.רציתי לבדוק "הכצעקתה", ואכן גיליתי שמלבד שלושת המאמרים שהתבקשו התלמידים לקרוא, עלתה הגישה המהפכנית גם ממשפטים "סתמיים" שנוספו בשאלות, כגון בשאלה 14: 


הנה קישור לטופס המבחן: 011281-HEB-1300-1645.pdf (education.gov.il)

ובכן, ערכתי בדיקה, ולקמן תוצאות בדיקתי, המחזקות באופן ברור את ההאשמה בדבר "הנדסת תודעה":
ברוב מוחלט (כשני שלישים!) של הבחינה נדרשו התלמידים לעיין ולנתח, ולפעמים גם להסביר או לנמק את דברי המהפכניות-פמיניסטיות-קיצוניות.

 

מספרי שאלות וסעיפים על הגישה השמרנית

שאלות שבהן התלמיד נדרש לעיין במשפטים המצדדים בגישה המהפכנית, ולפעמים גם להסביר או לנמק אותה

1.       

2.       

3.       

10א  III

4

4.       

11  I

5

5.       

12א I

6

6.       

12א II

7.       

(12ג)

8.       

 

9.       

 

10.   

 

10א  I

11.   

 

10א  II

12.   

 

10ב

13.   

 

10ג

14.   

 

11  II

15.   

 

11  III

16.   

 

11  IV

17.   

 

12ב I

18.   

 

12ב II

19.   

 

13

20.   

 

14  הבעת עמדה "סתמית"!

21.   

 

14ג

22.   

 

15

23.   

 

16ג

24.   

 

17


גם אם על סעיף כזה או אחר ניתן להתווכח, התמונה הכללית - חד משמעית!

בשאלון המותאם (הנה הקישור) מגמת הנדסת התודעה בוטה עוד יותר: 
מלבד שאלה 1 (שם המספר) -- בכל השאלות (2 - 11) נדרשו התלמידים לשנן את הנרטיב הפמיניסטי-קיצוני, כגון בשאלה 10:

 
רק בשני סעיפים (6ב, 8ב) נידונו משפטים של בעלי הגישה השמרנית.

גם אם היה מקום לטעון שבבחינת הבגרות בלשון כדאי להשתמש בטקסטים בנושאים שנויים במחלוקת ומעוררי עניין ורגשות, ולעודד תלמידים ללמוד להתבטא כראוי -- הרי שההטיה הבוטה מכעיסה מאוד, ולצערנו היא פוגעת ברגשות תלמידינו, וממילא פגעה ביכולתם להתרכז בפתרון השאלות ולענות באופן מיטבי, וגרמה להם לצאת מהבחינה בתחושות קשות, שמנסים לשטוף להם את המוח ולחנך אותם לערכים הסותרים את מורשת ישראל ואת הדרך החינוכית הראויה למשרד החינוך של מדינת היהודים. הצביעות חוגגת: בשם התחשבות ברגשות מיעוט צעקני, דורכים על רגשות הרוב ברגל גסה ובדרכי מרמה.

לא אתפלא אם מבחן אנטי חינוכי זה יגרום לתגובות נגד, כגון סלידה מנקיטה ב"פתרונות מתחשבים" ו"ניטרליים" שהציע משרד החינוך, והתעצמות הדרישה של מוסדות חינוך דתיים להיבחן בבחינות הבגרות של בתי הספר העצמאיים (ניתן לראותן בקישור זה).

לקראת סיום, מוזמנים לצפות בעימות קצר של ד"ר אבשלום קור, המכחיש את קיומה של אפליה מגדרית בשפה, עם גב' דפנה אייזנרייך, שמאמרה הובא בבחינה:
אם מישהו מצליח ליישב בין המשפט "אני לא מחפשת לשנות את הכללים ולשבור את החוקים" לבין "הדיון הוא לא מה הם הכללים, אלה מה צריכים להיות הכללים" - אשמח לדעת...

ולסיום, אמליץ לבנִי ולשאר הנבחנים (כולל הנבחנות!) לקרוא את האיגרת שכתבתי עבורם - אגרת השפה (הנה קישור).

כט"ס,
אפ"ר

4 תגובות:

 1. קראתי ונחנקתי מצחוק. מצעד הגאיונים, הנדסת תודעה, גישה המהפכנית-פמיניסטית-קיצונית.. ועוד ועוד "ממצאים" כמו טבלה המשווה את מספר השאלות השמרניות לאלה ה"מצצדים בגישה המהפכנית" [ רדיקלית].
  הנה הצלחנו לגלות על הכותבת כמה דברים:
  1. ברור שהיא נגד השמאל הרדיקלי, שכנראה מורכב מגאיונים ומחסידי הגישה הפמיניסטית-קיצונית
  2. לא ברור לי אם היא חרדית, אם היא תומכת במפלגה של בן-גביר וסמוטריץ, אולי בימינה, אולי ח"ו ו- חו"ש במלגת רה"מ
  3. ההגזמה היא חלק ממשחק התעמולה המופעל כאן עם השימוש הנלוז ב"אמהות" כסיבה- הגנת בנה בכורה מ"הנדסת התודעה".
  האמת המרה היא:
  1. אף תלמיד לא יזכור חצי שעה אחרי המבחן את המאמר שקרא
  2. אף תלמידה, אם תזכור אותו, לא תזכור את תכניו כי אם היה קשה או קל
  3. דמוקרטיה היא ביטוי כל דעה, ולא רק דעות "שמרניות", אז אין כאן הנדסת תודעה
  4. מדובר במבחן לבני גיל מסויים, אחד מתוך עוד קבוצה של מבחנים בנושאים שונים, שהחשוב בו הוא התוצאה ולא "הפנמה"
  ואחרון -
  הנדסת תודעה מייצרת כל שפה מהרגע שאדם מתחיל להשתמש בה, או שמוע אותה. העברית החד מינית, הזכרית במובהק [ זכר, זכר, זכרון, אבר זכרות.. האל שהוא זכר גמור!, שיטת הפניה אל ציבור, רק בזכר! ] היא הנדסת תודעה מגיל אפס. עד כדי כך, שאשה בוגרת לגמרי רואה בנסיונות של נשים לרופף את הכיון החד מיני, דכאני ומפלה של השפה - סכנה, הנדסת תודעה ומה לא?!

  השבמחק
 2. אריק,
  נא לכתוב באופן ברור ומדויק יותר:
  1. על איזו כותבת אתה מדבר, "הנה הצלחנו לגלות על הכותבת כמה דברים"?
  2. מה זה "במלגת רה"מ"?
  3. מה פשר "השימוש הנלוז ב"אמהות" כסיבה-הגנת בנה בכורה"? איזו אמא ואיזה בן בכור?
  4. על איזו "אשה בוגרת" כתבת שהיא "רואה בנסיונות של נשים לרופף את הכיון החד מיני - סכנה, הנדסת תודעה"?
  5. מה פשר הזלזול שלך בממצאים המפורטים בטבלה? האם זה מה שעושים כשאין מה לענות לגופן של טענות ועובדות, המוכיחות חד משמעית שהאווירה הנושבת מכלל הבחינה תומכת באופן מובהק בהנחה שהעברית אינה שוויונית?

  השבמחק
  תשובות
  1. חבל ש"אנונימי" עונה לי ולא דמות בעלת שם. נדמה לי שזה נימוס בסיסי גם אם את/ה חושב שאני כותב שטויות. הזלזול שלי בטבלה בדיוק נובע מהמשפט האחרון "המוכיחות חד משמעית שהאווירה הנושבת מכלל הבחינה תומכת באופן מובהק בהנחה שהעברית אינה שוויונית?" - שהרי זו האמת ואין בלתה, העברית אינה שוויונית, וכל הכבוד שמישהו שם לב לזה ונותן לזה ביטוי.
   לגבי שאר הערותי[י]ך - קדימה, אל תצחיק אותי. יכלתי לחשוב שגבר כתב את הפוסט כמו שיכלתי באותה מידה לחשוב ולכתוב שאשה כתבה אותו. ביום שתקפידו על הזדהות ברורה - מי כתב.. אולי תוכל'י גם להתלונן את תלונותי[י]ך .
   הולך?

   מחק
 3. שלום,
  נא להגיב באתר בניסוח בהיר ומכבד.
  אפ"ר

  נ"ב
  מי שמבקש ללמוד על נכונות ההנחה ש"העברית אינה שוויונית", ואם היא אכן "האמת שאין בלתה", מוזמן לעיין בדף "על לשון ומגדר – למה אני נגד השינויים בשפה שמציע הפמיניזם" באתר המעניין של ירעם נתניהו בכתובת:
  https://leshoniada.co.il/2020/11/14/%D7%A2%D7%9C-%D7%9C%D7%A9%D7%95%D7%9F-%D7%95%D7%9E%D7%92%D7%93%D7%A8-%D7%9C%D7%9E%D7%94-%D7%90%D7%A0%D7%99-%D7%A0%D7%92%D7%93-%D7%94%D7%A9%D7%99%D7%A0%D7%95%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%A9%D7%A4/

  השבמחק